Sport jest jednym z wizerunków Uczelni
Sport jest jednym z wizerunków Uczelni - UPZ

Sport jest jednym z wizerunków Uczelni

Rozmowa z prezesem Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego Uczelni Państwowej w Zamościu dr. Krzysztofem Okapą o działalności Klubu i sukcesach studentów-sportowców UPZ.

Klub Uczelniany AZS funkcjonuje niemal od początku istnienia Uczelni. Jak 15 lat temu wyglądało budowanie Klubu od podstaw?

Od początku podejmowałem rozmowy z władzami Uczelni na temat sportu studenckiego i nasze poglądy były zbieżne. Chcieliśmy zapewnić studentom dostęp do kultury fizycznej, planowaliśmy, aby sport był jednym z wizerunków Uczelni, dostrzegaliśmy potrzebę rozwoju w tym kierunku. Kolejnym krokiem było znalezienie studentów z pasją sportową, chętnych do aktywności, działalności i reprezentowania Uczelni. Prowadząc zajęcia wychowania fizycznego, robiłem rozpoznanie wśród studentów i szukałem chętnych do uprawiania sportu. Od władz Uczelni otrzymałem zgodę na utworzenie Klubu Uczelnianego i rejestrację w Organizacji Środowiskowej Akademickiego Związku Sportowego Województwa Lubelskiego. Od 2006 roku działamy pod szyldem AZS, a liczba członków KU AZS UPZ w każdym roku utrzymuje się na poziomie 30-50 osób. Klubu akademickiego nie buduje się jednorazowo, ten proces jest ciągły, bo studenci przychodzą na uczelnię i odchodzą, a my mamy misję działalności ciągłej.

W jakich sekcjach mogą trenować studenci?

Sekcje sportowe są zbieżne z potrzebami studentów. Robimy nabory do istniejących sekcji, powołujemy nowe lub niektóre zawieszamy w przypadku braku zainteresowania. Niejednokrotnie uruchamiamy je na nowo, gdy pojawia się zapotrzebowanie na daną dyscyplinę sportu. Obecnie funkcjonują: tenis stołowy, piłka siatkowa, piłka ręczna, podnoszenie ciężarów, trójbój siłowy, pływanie oraz sekcja rekreacyjna (spływy kajakowe i obozy sportowe).

Kilkanaście lat działania KU AZS to również sporo medali i sukcesów w różnych dyscyplinach sportowych. Może Pan Doktor je przedstawić?

W tenisie stołowym mężczyzn jesteśmy potęgą na akademickiej arenie Polski, a w ostatnim roku przywieźliśmy medale z Akademickich Mistrzostw Europy. W Akademickich Mistrzostwach Polski zdobywaliśmy medale w tenisie stołowym, podnoszeniu ciężarów i w trójboju siłowym, a kilka lat wstecz - również w konkurencjach lekkoatletycznych: skok wzwyż, chód sportowy, biegi krótkie 100 m i 200m oraz w biegach przełajowych. Wśród sukcesów naszych sportowców możemy także wymienić medale w dyscyplinach, które w naszej Uczelni pojawiały się incydentalnie: zapasy, sumo, freestyle football i biegi na orientację. Najstarszą działającą sekcją jest piłka siatkowa, a drużyna kobieca z sukcesami występuje w Zamojskiej Lidze LZS piłki siatkowej.

 W ostatnich latach życie sportowe w UPZ zdominowały tenis stołowy, siatkówka i ciężary...

Jest tego dużo, a więc przypomnijmy tylko zakończenie ostatniego sezon w 2019 roku, w którym jak zwykle nasi studenci rywalizowali nie tylko w rozgrywkach akademickich.

W tenisie stołowym podopieczni trenera Piotra Kostrubca osiągnęli podczas Akademickich Mistrzostw Europy: złoty medal w grze podwójnej (Igor Zavadskyi, Piotr Chodorski), brązowy medal (Igor Zavadskyi), brązowy medal (drużynowo: Piotr Chodorski, Paweł Kozieł, Marcin Litwiniuk, Igor Zavadskyi). Ponadto drużyna zdobyła Pucharu Europy TT Inter Cup – drużynowo (Paweł Chmiel, Paweł Kozieł, Marcin Litwiniuk, Igor Zavadskyi, Łukasz Jarocki). Drużyna zajęła również I miejsce w I lidze tenisa stołowego. Do sukcesów należy też dodać zdobycie Akademickiego Mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie (Piotr Chodorski, Paweł Kozieł, Marcin Litwiniuk, Igor Zavadskyi, Łukasz Jarocki). Osiągnięciem, którym także możemy się pochwalić są Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego, gdzie zdobyliśmy złoty medal drużynowo oraz indywidualnie: złoty medal (Paweł Kozieł), srebrny medal (Łukasz Jarocki), brązowy medal (Arkadiusz Żuk).

Jeżeli chodzi o podnoszenie ciężarów i trójbój siłowy, to podopieczni trenera Andrzeja Gawła zdobyli podczas Mistrzostw Polski AZS – złote medale: Emilia Rechul i Elżbieta Bielak oraz srebrne: Agata Sałamacha i Agnieszka Kuczmaszewska. Ponadto podczas Akademickich Mistrzostw Polski, IV miejsce zdobył Krystian Niedźwiedź. Poza tym Krystian wygrał Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego i zdobył złoty medal.

Swój sukces do tego grona dołożyli piłkarze ręczni prowadzeni przez trenera Marcina Czerwonkę. Reprezentanci UPZ zdobyli brązowy medal Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego, gdzie wystąpili w składzie: Rafał Bąk, Wojciech Wnuk, Bartłomiej Misalski, Igor Radwański, Krzysztof Bigos, Adrian Adamczuk, Krzysztof Teterycz, Łukasz Michnowicz, Mateusz Daniluk, Michał Smoliński.

Wyróżnić należy siatkarki UPZ trenowane przez Sylwię Kowalską, które wygrały ostatnią Zamojską Ligę LZS Piłki Siatkowej Kobiet i zdobyły złoty medal. Drużyna występowała w składzie: Szczerbiak Sara, Jasinska Jolanta, Kruk Paulina, Borek Wiktoria, Dziwura Anna, Luterek Kamila, Rewucha Weronika, Woszak Patrycja, Mociak Aneta, Mociak Agata, Świerkosz Wioletta, Machniewicz Natalia, Orzyłowska Maja, Frankiewicz Diana.

 Jakie plany na przyszłość ma KU AZS UPZ?

Nasze plany związane są z kontynuacją działalności sportowej i rekreacyjnej, jaką prowadzimy od lat. Oferujemy studentom możliwość uczestnictwa w kulturze fizycznej, inspirujemy i proponujemy środowisku studenckiemu różne formy sportowo-rekreacyjne. Zarówno te, które można uprawiać w obiektach zamkniętych (fitness, pływanie, gry zespołowe), jak i formy wyjazdowe (spływy kajakowe, rajdy rowerowe, obozy sportowe). Startujemy w rozgrywkach akademickich i innych. We współpracy ze Studium Wychowania Fizycznego UPZ wprowadzamy dla studentów programy treningów indywidualnych, które sami planują lub korzystają z gotowych aplikacji np. Fitify. Do monitorowania swojej formy fizycznej proponujemy program StudentFit oraz Indywidualny Test Sprawności opracowany  specjalnie do zaistniałej sytuacji pandemii, w której studenci zmuszeni byli do pozostawania w domu. Są to elementy wychowania zdrowotnego, które są obowiązkowe dla studentów I roku w ramach zajęć wychowania fizycznego oraz dowolne dla pozostałych roczników. Planujemy kontynuować organizację turniejów sportowych w różnych dyscyplinach sportowych, w których rywalizują nasi studenci i uczniowie szkół średnich z Zamościa i regionu. Zapraszamy do współpracy kluby sportowe z miasta i okolicznych powiatów, aby młodzi sportowcy po maturze pozostali w Zamościu i podjęli studia w naszej Uczelni. Jest przed nami wiele zadań i postaramy się jak najwięcej z nich zrealizować.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

DR