Działalność studencka to cenne doświadczenie
Działalność studencka to cenne doświadczenie - UPZ

Działalność studencka to cenne doświadczenie

Rozmowa z Jolantą Jasińską, wiceprzewodniczącą Rady Samorządu Studenckiego Uczelni Państwowej w Zamościu, studentką na kierunku logistyka.

Na czym polega praca w Samorządzie Studenckim?

To odpowiedzialna praca, która czasem bywa absorbująca, a czasem jest też świetną zabawą. Reprezentujemy ogół studentów. Do naszych zadań m.in. należy dbanie o sytuację studentów, musimy pamiętać, że działamy w interesie każdego ze studentów. Pomagamy, jeśli są problemy, służymy radą przy wątpliwościach. Oprócz obowiązków administracyjnych, zajmujemy się również  animacją życia studenckiego. Inicjujemy i koordynujemy studenckie akcje charytatywne, wspieramy organizowane przez koła studenckie wydarzenia, organizujemy różne imprezy np. otrzęsiny, Dni Kultury Studenckiej. Co roku juwenalia kończyły się koncertem na Rynku Wielkim. W tym roku z powodu pandemii juwenalia niestety nie odbyły się, ale mam nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się ponownie spotkać i będziemy się wspólnie świetnie bawić.

Skąd Samorząd Studencki ma fundusze na organizację tych wydarzeń?

Przede wszystkim środki otrzymujemy od Uczelni, która ma w swoim budżecie pulę do wykorzystania przez Samorząd Studencki. W tym miejscu chciałabym podziękować władzom UPZ, z którymi współpraca układa się świetnie. Zawsze możemy liczyć na merytoryczne uwagi i rady przy naszych przedsięwzięciach. Ze względu na to, że nie jesteśmy bardzo dużą Uczelnią nie ma żadnych problemów by skontaktować się z władzami Uczelni i przedłożyć sprawę, którą chcielibyśmy załatwić. Każda nasza propozycja jest traktowana poważnie i życzliwie. Zawsze też możemy liczyć na wsparcie administracji Uczelni. Jesteśmy w stałym kontakcie i współpracujemy nie tylko przy większych projektach, ale również na co dzień. To wsparcie jest dla nas niezwykle ważne. Poza tym podczas organizacji wydarzeń staramy się też pozyskiwać sponsorów imprez wśród różnych firm i instytucji. To również daje duże doświadczenie i kontakty, które mogą w przyszłości przydać się w pracy zawodowej.

W jaki sposób Samorząd działa na rzecz interesu studentów?

Jesteśmy głosem studentów. Samorząd Studencki ma swoich przedstawicieli w Senacie UPZ. Ponadto przewodniczący Samorządu Studenckiego zasiada w Radzie Uczelni. Dzięki temu możemy wyrazić nasze zdanie na forum ważnych organów Uczelni. Ponadto mamy swoich przedstawicieli w komisji stypendialnej, która rozpatruje i wydaje decyzje w sprawie tak ważnych dla wielu z nas stypendiów. Poza tym jako reprezentanci UPZ bierzemy udział w wielu ogólnopolskich konferencjach i spotkaniach Samorządów Studenckich. Każda z tych form działalności studenckiej pozwala zdobyć wiedzę i doświadczenie, jak funkcjonują różne instytucje. Wystąpienia publiczne dają szansę na zdobycie pewności siebie i nabycie umiejętności występowania na szerszym forum. Przygotowania do imprez dają obycie i doświadczenie organizacyjne. Liczę, że zdobyte doświadczenie i praktyka przydadzą się w pracy zawodowej po ukończeniu studiów.

Działalność w Samorządzie Studenckim wiąże się z różnymi obowiązkami, czasem nieobecnościami na zajęciach. Jak reagują na takie sytuacje wykładowcy?

To prawda. Na szczęście wykładowcy UPZ są bardzo wyrozumiali dla studentów działających w Samorządzie Studenckim. Na podobne zrozumienie mogą liczyć osoby, które łączą studia z pracą zawodową, czy mają już swoje rodziny. Tacy studenci korzystają z Indywidualnej Organizacji Studiów. Ja na przykład łączę studia, pracę oraz działania w Samorządzie. Wszystko to jest możliwe właśnie dzięki IOS. To specjalny tryb organizacji zajęć i sesji egzaminacyjnej stworzony z myślą o studentach pracujących. W Samorządzie Studenckim mamy studentów korzystających z IOS-u. Nie znaczy to jednak, że wymagania dla członków Samorządu, czy osób na IOS-ie są obniżone. Nic z tych rzeczy. Wymagania są identyczne, ale IOS pozwala tak ułożyć studia, by nie kolidowały one z pracą zawodową, czy obowiązkami rodzinnymi.

Wybrałaś studia inżynierskie na kierunku logistyka. Dlaczego akurat ten kierunek?

Logistyka zawsze była gdzieś z tyłu mojej głowy. Była to jedna z opcji, które brałam pod uwagę wybierając kierunki studiów. Logistyka łączy ze sobą analizę i statystykę z mechaniką pojazdów oraz magazynowaniem, transportem. Dla mnie jest to idealne połączenie, które jest bardzo przyszłościowe.

Zazwyczaj to wykładowcy oceniają studentów. Jak Ty, jako studentka oceniasz Uczelnię Państwową w Zamościu?

Poziom jest naprawdę wysoki, prowadzący wyrozumiali i zaangażowani. Poza wiedzą teoretyczną, to na umiejętności praktyczne przede wszystkim kładziony jest akcent. Na kierunku logistyka, dzięki zajęciom praktycznym, które odbywają się w laboratorium, możemy zobaczyć, jak wyglądają i działają maszyny produkcyjne. Na innych zajęciach, projektujemy trasy przewozowe i budujemy mapy, szukając przy tym optymalnych rozwiązań do transportu ładunków. Na tym kierunku, zdobywa się również wiedzę z finansów. Jako przyszli logistycy musimy mieć pojęcie o podatkach i cłach. Zaletą studiów jest to, że zajęcia prowadzą praktycy, którzy przekazują aktualne informacje, potrzebne na rynku pracy i oczekiwane przez pracodawców od osób zaraz po studiach. To duża przewaga nad czysto akademickimi rozważaniami. Wielkim plusem jest fakt, że są to studia inżynierskie, na które tak bardzo chciałam iść.  Znalazłam je właśnie tutaj, w Zamościu.

Dziękuję za rozmowę.

DR